Pro zmírnění případně odvrácení povodňových rizik je třeba dodržovat povodňová opatření. Přípravná opatření před povodněmi zahrnují např. stanovení záplavových území, vymezení směrodatných limitů stupňů povodňové aktivity, povodňové plány a organizační a technickou přípravu.
Po celém toku Loučné na území ORP Vysoké Mýto je stanoveno záplavové území včetně omezení, která jsou uvedena v právních předpisech. V ulici B. Korábové na Průmyslovém náhonu je umístěno hladinoměrné čidlo pro vymezení směrodatných limitů stupňů povodňové aktivity.
Město Vysoké Mýto má zpracováno digitální povodňový plán, který pomáhá předejít rozsáhlým následkům a zvládnout nastalou povodňovou situaci. Všechny aktivity před povodní, během ní a po povodni jsou popsány krok po kroku doprovázeny mapami a informacemi z daného území. Povodňový plán obsahuje mimo jiné i seznam nejohroženějších objektů při povodni.
Připravenost na příchod povodně
Sledujte sdělovací prostředky, kde se dozvíte aktuální situaci a hlavně prognózu. Aktuální informace naleznete na webových stránkách města Vysokého Mýta www.vysoke-myto.cz.
Neumísťujte objekty a materiál do koryt vodních toků a ve vymezených záplavových územích bez řádného projednání se správním orgánem (příslušný vodoprávní úřad). Proveďte si prohlídku kolem svého obydlí, chaty a pozemku a zajistěte, aby ploty, žebříky, zahradní nářadí a další předměty nebránily volnému průtoku vody a nevytvářely hrázky a ucpávky vodního toku.
Připravte si materiál na utěsnění nízko položených dveří, oken či odpadních potrubí. Nejlépe poslouží pytle s pískem. Vyneste nábytek a cennosti do vyšších podlaží pro minimalizaci škod.
Zásobte se potravinami a pitnou vodou. Zabezpečte chemické látky, které by mohly ohrozit životní prostředí.
Pro případ opuštění obydlí na delší dobu si připravte evakuační zavazadlo a označte ho jménem a adresou.
Jak se chovat během povodně
Jednejte v klidu a s rozvahou, dodržujte pokyny povodňových orgánů, policie a záchranářů.
Při přípravě na evakuaci vypněte přívod elektrické energie a uzavřete přívod vody a plynu. Domácí mazlíčky vezměte s sebou, hospodářská zvířata včas přesuňte mimo záplavové území nebo jim alespoň uvolněte cestu. Uvědomte sousedy, pomozte starším a méně pohyblivým osobám.
Vyvezte vozidlo z garáže, doplňte pohonné hmoty a zaparkujte ho mimo záplavové území, nebudete-li ho využívat při evakuaci.
Vyvarujte se rizikovému chování, v období vydatných dešťů se vyhýbejte rozvodněným vodním tokům a procházkám po lese, hrozí pády stromů z důvodu narušení půdy. Nehazardujte a nesjíždějte na lodích rozvodněné vodní toky.
Nepodceňujte vzniklou situaci. Pomáhejte sousedům, starým a nemocným lidem. Uvědomte si, že největší hodnotou je lidský život a zdraví. Až potom je záchrana majetku.
V žádném případě nezneužívejte tísňové volání, ani nenahlašujte fiktivní události. Záchranné akce tohoto typu zaměstnávají hasiče, policii i zdravotníky, kteří jsou potřeba jinde.
Jak se chovat po povodni
Nechte si zkontrolovat stav obydlí, zejména statiku budovy, rozvody energií a kanalizaci. Při obnově studní se řiďte pokyny odborníků, nepijte vodu, dokud nebude prověřena její kvalita.
Kontaktujte příslušné pojišťovny ohledně náhrady škod (nahlásit pojistnou událost, vyhotovit jejich soupis škod, zdokumentovat je fotografiemi, znaleckými posudky, účty, svědectvími).
Zlikvidujte vodou kontaminované potraviny, plodiny a uhynulé zvířectvo a dodržujte základní hygienická pravidla.
Pokud možno aktivně se zapojte při likvidaci následků povodní. Dodržujte pokyny územně příslušných správních úřadů. Na městském úřadě se informujte o místech humanitární pomoci a v případě stavu nouze si vyžádejte finanční, materiální, psychologickou nebo sociální pomoc.
Organizace a pomoc při povodni
Při mimořádných událostech jako jsou povodně jsou v pohotovosti a nápomocny složky Integrovaného záchranného systémy (IZS) – Policie ČR, hasičský záchranný sbor a zdravotnická záchranná služba. S nimi spolupracují městská policie, jednotka sboru dobrovolných hasičů a Technické služby Vysoké Mýto.
Nezbytná opatření při povodni zaštiťuje povodňová komise, která je zřízena jako zvláštní orgán obce, případně orgán ORP. V rámci zářijových povodní zasedala městská povodňová komise třikrát a jednou komise ORP Vysoké Mýto.
Při vyhlášení krizového stavu, kterými jsou stav nebezpečí, nouzový stav, stav ohrožení státu a válečný stav, starosta svolává krizový štáb, který reaguje na aktuální mimořádnou situaci a provádí opatření ke zmírnění následků. Na území Vysokého Mýta ani ORP nedošlo při zářijové povodni k vyhlášení krizové situace.
Kontakty
Při povodni v případě přímého ohrožení na zdraví nebo životě volejte hasiče (150) nebo linku 112.
S případnými dotazy se lze obracet na krizového pracovníka na tel.: 778 977 580 nebo na linku městské policie tel.: 777 755 277.
Povodňový plán města Vysokého Mýta www.edpp.cz/povodnovy-plan/vysoke-myto/
Povodňový plán ORP Vysoké Mýto na www.edpp.cz/povodnovy-plan/orpvysoke-myto/