„Druhá světová válka by se měla stále připomínat právě proto, aby se neopakovala. Už třetí rok se válčí velice krutě pár stovek kilometrů směrem na východ a tato válka přináší stejná utrpení. Myslím si, že je třeba na to nezapomínat,“ řekl místostarosta Martin Krejza.
Při pietním aktu se vzpomínalo na důstojníky a vojáky z vysokomýtské posádky, kteří položili svoje životy za svoji vlast a svobodu.
„Vojáci složili přísahu, že budou věrni svojí republice a budou bojovat za svoji vlast. Mezi nimi velitel vysokomýtské posádky a velitel 30. pěšího pluku generál Bohuslav Závada. O svém životě měl určitě jiné představy, ale když přišla první světová válka, musel narukovat. Na východní frontě padl do zajetí, posléze vstoupil do legií a bojoval za vznik našeho samostatného státu. Po návratu z Ruska se snažil, aby se stát postaral o všechny vojáky, kteří bojovali za svobodu. Pak přišel do posádky do Vysokého Mýta. Od druhé poloviny 30. let se podílel na stavbě československého opevnění v pohraničí. Když přišla doba mobilizace, tak byl velitelem jednoho úseku v Orlických horách. Poté, co nacistické Německo obsadilo Československo, se zapojil do protinacistického odboje Obrany národa. Bohužel jeho odbojová činnost byla Němci odhalena, byl zatčen, odsouzen a v roce 1942 popraven. Generál Závada své přísaze čestně dostál,“ připomněl významnou postavu vojenské historie Vysokého Mýta ředitel regionálního muzea Jiří Junek.
Vysoké Mýto nezapomíná ani na studenty gymnázia, činovníky zdejšího Sokola a další vysokomýtské občany, kteří též patří k obětem druhé světové války.
Místostarostové Martin Krejza a Jan Lipavský spolu s npor. Šárkou Bílovou z Krajského vojenského velitelství Pardubice a ředitelem regionálního muzea Jiřím Junkem položili květiny také u vojenského památníku v Jungmannových sadech a poklonili se u pomníku studentů gymnázia popravených nacisty.
Představitelé města položili květiny také na vysokomýtském hřbitově u památníku světových válek.
Foto Jan Vlček, Radka Fendrychová a archiv město Vysoké Mýto