Nadcházející podzim doprovází doba sklizně plodin ze zahrádek. Jak je ale můžeme uchovat a uložit tak, aby vydržely svěží co nejdelší dobu? Jak si s tím ještě před pár desítkami let dokázaly poradit naše babičky, se návštěvníci dozví ve vysokomýtském muzeu v neděli 15. října od 14.00 na dvoře Šemberova domu ve Vysokém Mýtě na tvořivé dílně Už vím proč, babi!
Některé oblasti konzervace jsou známé a dodnes aplikované – zejména to platí pro ovoce a výrobu marmelád a kompotů. S ovocem ale úzce souvisí jeho nakládání do cukru či rumu, výroba rozvarů a povidel nebo naopak sušení do křížal. Sušit ostatně můžeme i houby a Češi jsou národem houbařů. I na konzervaci zeleniny se zaměříme – můžete se podívat na krouhání a nakládání zelí, poradíme, jak uložit jablka, dýně nebo kořenovou zeleninu. Vzpomínáte na poutě a sudy s rychle kvašenými okurkami? Každý z nás má trochu jiný nálev, a právě ten jeho je nejlepší – přijďte se s námi o něj podělit a klidně přineste i ochutnat. Téměř zcela se také vytratilo tolik oblíbené ukládání vajíček do vodního skla nebo vápna, právě tuto zapomenutou záležitost „oprášíme“.
Samozřejmě nemůžeme opomenout maso a jeho uchovávání v konzervách. Návštěvníkům tuto techniku pomocí speciálního historického stroje předvedeme. Další lahůdkou bude škvaření sádla. Drobným návratem o pár desetiletí zpět bude i dlabání do bulvy krmné řepy, úplně stejně jako si dnes děti dlabou dýně. A když někoho přepadne hlad, bude si moci opéct bramboru v podzimním ohníčku. A tečka na závěr? Ochutnávka starých odrůd jablek.
Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě
Přístroj z 50. let 20. století na zadělávání konzerv. Na nedělní akci bude k vidění v chodu. Foto RMVM