V průběhu slavnostního ceremoniálu budou předány pamětní mince a dále budou věnovány stuhy na prapor roty poslanci Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, starostou města Vysokého Mýta a předsedou Klubu výsadkových veteránů gen. Klemeše Chrudim. Celý slavnostní ceremoniál doprovodí Ústřední hudba Armády České republiky a Čestná stráž Armády České republiky z Posádkového velitelství Praha.
Krajské vojenské velitelství Pardubice vzniklo v roce 2003 reformou státní správy jako vojenský správní úřad a přebralo úkoly místních vojenských správ. Ve svém územním obvodu vykonává státní správu a současně plní úkoly obrany stát. Podílí se na personálním doplňování ozbrojených sil České republiky, organizuje aktivity pro veřejnost s cílem prezentovat Armádu České republiky a realizovat koncepci přípravy občanů k obraně státu. Při řešení krizových situací vytváří operační středisko pod operačním řízením Velitelství teritoriálních sil, do jehož sestavy patří všechna krajská vojenská velitelství od 1. ledna 2021.
Právě na náměstí Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě složili 7. května 2004 vojáci 201. strážní roty aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Pardubice slavnostní slib. Tehdejší hejtman Pardubického kraje Roman Línek při této příležitosti propůjčil jednotce prapor.
Po 20 letech se vojáci pěší roty aktivní zálohy opět stanou součástí slavnostního ceremoniálu na stejném místě. Deset příslušníků této jednotky stálo u samého zrodu aktivní zálohy v ozbrojených silách ČR. Název tato jednotka nese po slavném legionáři, Karlu Bezdíčkovi, který projevil odvahu a hrdinství a položil svůj život v bojích 1. světové války na území Francie.
Smyslem aktivní zálohy je především umožnit občanům dobrovolně se připravovat k obraně České republiky, vytvořit kvalitně vycvičenou, dostupnou a udržitelnou zálohu ozbrojených sil a propojit tak občany a ozbrojené sily. Jednotky aktivní zálohy v rámci Teritoriálních sil jsou primárně určeny k ochraně, obraně a střežení objektů kritické infrastruktury v krizových stavech.
Vojáci aktivní zálohy se od profesionálních vojáků Armády České republiky liší tím, že mají civilní zaměstnání. Po absolvování základního vojenského výcviku poté několikrát do roka absolvují povinná vojenská cvičení. Kombinují tak dvě povolání, vojenské a civilní. Aktivní záloha slouží především jako nejlépe připravená záloha pro doplnění ozbrojených sil za stavu ohrožení státu nebo válečného stavu. Využitelnost těchto vojáků je ale i v případě nevojenských krizových stavů, zejména k pomoci při živelných a ekologických pohromách.
Kpt. Tereza Kembická, tisková mluvčí Krajského vojenského velitelství Pardubice
Vojáci strážní roty aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Pardubice 7. 5. 2004 na náměstí Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě složili slib, jednotce byl propůjčen prapor. Foto KVV Pardubice