Vždyť za co by stál život, kdybychom si ho nemohli osladit?
První část výstavy představí proces od výsevu semínka řepy na poli, přes sklizeň, zpracování v cukrovaru, až po bílou kostku na našem stole. Bude zde přiblížena též historie cukrovarů v našem okolí – a to jak vysokomýtského, tak cerekvického.
Opomenut nezůstane ani Hrochův Týnec, kde se nacházely dokonce cukrovary dva. Navazující část přiblíží, kde všude se cukr používá. Uvidíte recepty cukroví z ručně psaných kuchařek, které se v rodinách dědí po generace, a to včetně medailonků některých autorek. Stranou nezůstane ani historie zaniklých, ale i stále živých vysokomýtských cukrářství. Zmíníme i tajemné a méně známé názvy cukrovinek, ukázky cukroví, návod na výrobu sirobu či likéru.
Víte, jak vypadaly knihy předloh pro dekoraci dortů před sto lety? A jak zákusky? Díky věrným napodobeninám starých typů sladkostí si o tom bude moci udělat představu každý návštěvník.
Závěr výstavy se proměnění v nostalgickou předvánoční kuchyni, s možností posezení na gauči a zalistováním kuchařskými sešity.
A pro malé návštěvníky tu bude připraveno „pečení“ z modelíny a stavění z kostek. Přijďte zjistit, zda to budou kostky cukrové, či dřevěné.
Slavnostní zahájení proběhne v neděli 12. listopadu ve 14 hodin a doprovodný program bude v něčem klasický a v něčem velmi netradiční. Můžeme prozradit, že součástí bude třeba chemický pokus, jehož ingrediencí je cukr.
Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě
12. 11. – 18. 2.
Šemberův dům, A. V. Šembery 125
SLADKÉ MÁMENÍ
Vernisáž výstavy 12. 11. ve 14.00