Místostarosta Martin Krejza, tajemník městského úřadu Jan Vlček a ředitel regionálního muzea Jiří Junek spolu se zástupci armády ve dnech 14.-15. června navštívili čtyři pietní místa u Košic a uctili památku vojáků, kteří padli před 105 lety při obraně hranic mladého československého státu proti Maďarské republice rad. „Navštívili jsme pietní místa v Košické Belé, na Železném vrchu, v Kysaku a na Lastovičím vrchu,“ řekl místostarosta Martin Krejza.
Pietní akty na hřbitovech se uskutečnily ve spolupráci se samosprávami v Košické Belé a v Kysaku. Zúčastnili se jich i zástupci Českého spolku v Košicích. „Pietní shromáždění i následná setkání s představiteli obcí a spolku proběhla v důstojné a příjemné přátelské atmosféře. Vyjádřili jsme jim vděčnost, že se o pietní místa našich vojáků příkladně starají,“ řekl místostarosta.
Z vysokomýtské posádky vedle příslušníků 30. pěšího pluku bojovali na východním Slovensku také vojáci 98. pluku. Lastovičí vrch, kde někteří z nich v bojích padli, byl další cíl zástupců města a armády. „Na pietním místě na Lastovičím vrchu stojí původní dubový kříž a informační tabule a nedaleko od něho ji připomíná novější kříž, který postavil Klub slovenských turistů. Potěšilo nás, že ani po sto letech na tuto událost nezapomněli,“ řekl tajemník Jan Vlček.
Válka o Slovensko začala v dubnu 1919 po vzniku bolševické Maďarské republiky rad. „Na východním Slovensku se Maďarům podařil hluboký průlom do vnitrozemí. Mezi největší a zároveň nejkvalitnější jednotky, které se bojů na východním Slovensku zúčastnily, patřil 30. pěší pluk z Vysokého Mýta,“ vysvětluje ředitel regionálního muzea Jiří Junek. I přes komplikovanou a mnohdy nepřehlednou situaci v době maďarské ofenzívy se 30. pěší pluk choval příkladně a v obranných pozicích bojoval do poslední možné chvíle.
V prostoru kolem Košické Belé a Kysaku padly desítky vojáků z Vysokého Mýta. „II. prapor a 138 příslušníků pluku bylo za obranu hranic vyznamenáno Československým válečným křížem. V roce 1929 se pluku dostalo významného uznání. Rozhodnutím prezidenta republiky bylo pluku dovoleno nést ve svém oficiálním názvu jméno spisovatele Aloise Jiráska,“ dodal Jiří Junek.