„V minulých dvou letech jsme dotaci z Programu regenerace využili zejména na opravu Pražské brány. Letos ji poskytneme převážně na obnovu památek jiných vlastníků a část prostředků použijeme na opravu krovu ve Vile Marie, který napadl tesařík krovový. Do obnovy památek zapojíme také finanční odměny spojené s vítězstvím v krajském i celostátním kole soutěže za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace,“ řekl starosta František Jiraský. Za prvenství v Pardubickém kraji město dostane 100 000 korun a za vítězství v celostátním kole 1 000 000 korun. O využití těchto prostředků se pravděpodobně rozhodne na příštím zasedání zastupitelstva města.
Opatření proti dřevokaznému hmyzu zahrnuje horkovzdušnou termosanaci a následnou výměnu částí krovu. Počítá se s tím, že budou rozděleny do dvou etap. Termosanace, která zamezí poškozování krovu, proběhne v letošním roce. Náklady na ni se předpokládají ve výši 700 000 korun, z toho 320 000 korun pokryje dotace z Programu regenerace. V příštím roce dojde na výměnu prvků krovu, jejíž náklady jsou odhadovány na 1 200 000 korun.
Z Programu regenerace město dále schválilo 560 000 korun na obnovu střechy měšťanského domu U Raka a v rámci povinného 10% podílu z celkově uznatelných nákladů přidá vlastníkovi domu na opravu dotaci 217 600 korun z městského rozpočtu.
Třetí kulturní památkou, jejíž obnova je řadu let podporována z Programu regenerace, je kostel sv. Vavřince. V letech 2019-2020 byly finanční prostředky vynaloženy do restaurování oltářního obrazu od Petra Brandla a poté do obnovy oltáře, která bude pokračovat i letos. Na tento účel zastupitelstvo schválilo dotaci 360 000 korun. Vlastníkovi památky bude v rámci povinného 10% podílu z celkově uznatelných nákladů poskytnuta dotace města ve výši 40 000 korun.
Vila Marie. Foto Jaroslav Horák