„Pro naše město je to důležitá stavba, protože to byl poslední prostor po sovětské armádě, který nebyl smysluplně přetvořený, kudy lidé jen procházeli. Pro město má význam v podstatě symbolický. Po 30 letech, co se začaly zaplňovat vojenské areály jinou činností, našlo toto místo svoje využití. Překvapilo mě a jsem rád, že si lidé park oblíbili, setkávají se tam a volný čas tráví aktivním způsobem. Je vidět, že myšlenka, která vzešla z architektonické soutěže, byla správná a že se to architektům Barboře Srpkové a Martinu Lukáčovi povedlo,“ řekl starosta František Jiraský.
Díla hodnotí jak odborníci, tak i laická veřejnost. O Ceně veřejnosti rozhodnou lidé svým hlasováním od 15. září do 15. října. Každý hlasující může v anketě hlasovat z jedné IP adresy vždy 1x za týden. Hlasovat lze i z mobilního telefonu nebo tabletu. Parku lze dle svého uvážení přidělit jednu, dvě nebo tři hvězdičky. Přihlášená díla jsou představena na webovém portálu www.parkroku.cz.
Revitalizované území bývalých kasáren se v konkurenci 30 projektů dostalo po prvním kole do užšího výběru 13 finalistů. Členové odborné poroty vybrané projekty osobně navštíví. Na místě budou hodnotit nejen urbanistické a architektonické řešení, ale také kvalitu zahradnických i řemeslných prací a péči o dílo, která je nutná proto, aby mohla zeleň ve městech a obcích plnit svou nezastupitelnou funkci. Důležitým kritériem bude i přiměřenost zvoleného řešení s ohledem k udržitelnosti díla. Porotci pak rozhodnou o nositeli ceny pro Park roku 2023 a dalších souvisejících cen za environmentální přínos, inovativní přístup či použité biotechnologie.
Přihlášená díla pokrývají téměř celou republiku. Nejvíce děl, sedm, je v Jihomoravském kraji, šest v Moravskoslezském, pěti díly se prezentuje Praha, třemi díly Středočeský kraj, po dvou dílech je v kraji Vysočina a Plzeňském kraji, po jednom v Ústeckém, Olomouckém, Pardubickém, Královehradeckém a Jihočeském. „Svou roli bezesporu sehrála skutečnost, že jsme rozšířili možný okruh soutěžních děl na jakékoliv veřejně přístupné dílo krajinářské architektury,“ vysvětluje zvýšený zájem o soutěž Ondřej Feit, ředitel Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu.
Kromě revitalizace území bývalých kasáren podle autorů projektu architektů Barbory Srpkové a Martina Lukáče se o ocenění poroty i přízeň veřejnosti tak uchází například dvanáct parků, okolí kulturního domu, naučná stezka, veřejný prostor u administrativního centra, úprava náměstí, venkovská náves, prostor mezi bytovými domy, soubor tematických zahrad, bývalá zahrada u mlýna, okolí cyklostezky i zámecká zahrada či okolí klasicistního zámečku.
Výsledky soutěže budou slavnostně vyhlášeny 19. října v Humpolci, který v předchozím ročníku zvítězil s parkem Stromovka.
Revitalizace území bývalých kasáren Vysoké Mýto
Autor projektu: Mgr. art. Martin Lukáč a Ing. arch. Barbora Srpková
Spoluautoři: doc. Ing. Lukáš Štefl, Ph.D. – sadové úpravy, Ing. Aleš Hlavatý – dopravní řešení, Ing. Jiří Kopecký – statika
Investor: Město Vysoké Mýto
Zhotovitel: AGILE spol. s r.o.
Foto Foto Alex Shoots Buildings, www.alexshootsbuildings.com