Na společném setkání s veřejností promluví autoři jednotlivých kapitol, kteří působí v Ústavu dějin umění Akademie věd ČR a na Katedře historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Seznámí nás s obsahem knihy i novými poznatky o historii místní jedinečné památky. Poté se zájemci mohou vydat na komentovanou prohlídku kostela sv. Vavřince.
Knihu bude možné zakoupit přímo na místě nebo později v pokladně muzea.
Městský chrám sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě
Kristina Uhlíková (ed.)
Autoři textů: Helena Dáňová, Jana Oppeltová, Dalibor Prix, Věra Slavíková, Kristina Uhlíková, Štěpán Vácha
Praha: Artefactum 2022
Městský chrám sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě patří k předním středověkým architektonickým památkám (nejen) východních Čech. Kostel byl budován patrně již od založení města ve 13. století a během následujících staletí prošel několika zásadními přestavbami. V závěru 18. století byl do jeho presbytáře druhotně instalován monumentální barokní oltář pocházející z klášterního kostela v Sedlci u Kutné Hory s obrazem Nanebevzetí Panny Marie od Petra Brandla. V poslední třetině 19. a na počátku 20. století byl kostel městskou obcí nákladně rekonstruován podle návrhu Františka Schmoranze st. a Josefa Mockera a secesně vyzdoben Karlem V. Maškem a jeho studenty z pražské Uměleckoprůmyslové školy.
Barvitý kaleidoskop sledující stavbu od jejích počátků až do 21. století zachytil kolektiv autorů tvořený předními specialisty na středověkou architekturu, movité památky, barokní malířství, církevní dějiny i dějiny péče o kulturní dědictví. Nedílnou součást studií tvoří také výpravná fotografická a archivní dokumentace. Bonusem pro čtenáře je pak stručný průvodce interiérem kostela v českém i anglickém jazyce.
480 stran, 356 obr.
ISBN 978-80-88283-80-5
Kostel sv. Vavřince. Foto Radek Štěpán