Studenti vysokomýtského gymnázia pod vedením Soni Krátké z Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě uskutečnili v prosinci minulého roku v M-klubu vzpomínkovou akademii věnovanou památce pronásledovaných a zavražděných vysokomýtských židovských sousedů za druhé světové války. Divadelní dramatizaci osudů čtyř vysokomýtských židovských rodin uvedli pro školy i pro veřejnost. Zastupitelé jim za to udělili Cenu města Vysokého Mýta. Naposledy studenti vystoupili v rámci Jom-ha-šoa – veřejného čtení jmen obětí holocaustu v Památníku Terezín 18. dubna v prostoru půdy v Magdeburských kasárnách, kde se za války hrálo divadlo a další kulturní představení.
Vzpomínkové akce v Terezíně se zúčastnil také místostarosta Vysokého Mýta Jan Lipavský, který ocenil provedení i obrovské nasazení všech účinkujících. „Měl jsem možnost představení vidět a odnesl jsem si z něho nezapomenutelné zážitky. Bylo to opravdu autentické. Zaujalo mě, jak studenti vystoupení pojali, ale nejvíce mě uchvátila jejich spolupráce. Jsou to studenti několika ročníků nejen z Vysokého Mýta, ale i z Chocně a okolních obcí. Část z nich ten den ráno psala maturitní písemky. Když je dopsali, položili pera, odjeli do Terezína, kde měli krátkou dobu na přípravu vystoupení v místě, kde v životě nebyli. Přivezli s sebou kulisy, přestrojili se do kostýmů a během hodiny si vše sami nachystali a ve své režii odehráli. Bylo to úžasné,“ řekl místostarosta Jan Lipavský.
„Někteří naši mládež odepisujeme. Neprávem. Je skvělé pozorovat, že se dokážou věnovat tématu, které není takzvaně in. Že dokážou spolupracovat i na místě, které neznají, bez jediného zaškobrtnutí a se skvělým úspěchem. Myslím, že se v životě neztratí,“ dodal Jan Lipavský.
Vystoupení vysokomýtských gymnazistů sklidilo velký úspěch. Foto Radim Nytl, Památník Terezín